Endonezya’da Heyelan ve Seller Felaketi: Ölü Sayısı 67’ye Yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Endonezya’nın Batı Sumatra eyaletindeki Marapi Yanardağı’nın patlaması sonucu biriken kaya, kül ve toprak yığınının muson yağmurları nedeniyle kayması ve oluşan seller yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 67’ye yükseldi.

Antara News sitesinin haberine göre Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı Sözcüsü Abdul Muhari, Marapi Yanardağı’nın patlamasının akabinde kayıp olduğu bildirilen şahıslar için yürütülen arama kurtarma çalışmalarına ait bilgi verdi.

Muhari, patlama sonucu biriken kaya, kül ve toprak yığınının muson yağmurları nedeniyle kayması ve meydana gelen sellerden ötürü ölenlerin sayısının 67’ye, yaralı sayısının 44’e yükseldiğini bildirdi.

Çalışmaların kayıp 20 kişi için sürdürüldüğünü belirten Muhari, “Arama ve kimlik belirleme süreci hala devam ediyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı değişebilir.” sözlerini kullandı.

Marapi Yanardağı’nın 11 Mayıs’ta patlaması sonucu biriken kaya, kül ve toprak yığınının muson yağmurları nedeniyle kayması ve oluşan seller, can kayıplarına yol açmıştı.

“Pasifik Ateş Çemberi” sarsıntı ve volkan neslindeki Endonezya’da yüzlerce aktif yanardağ bulunuyor. Ülkenin Sumatra Adası’nda yer alan Marapi de dünyanın en etkin yanardağlarından biri olmakla ve ani patlamalarıyla biliniyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir