77. Cannes Sinema Şenliği’nde Sinema Bölümü Çalışanlarından Eylem!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl 77’ncisi yapılan Cannes Film Festivali’nin açılış merasiminde yetersiz fiyat ve işsizlik sigortasından olumsuz etkilenen sinema dalı çalışanları hareket yaptı.

Ünlü isimlerin katıldığı açılış merasiminde ünlüler kırmızı halıda yürüdüğü esnada Ekranların Gerisindeki Yoksulluk (Sous les Ecrans la Deche)” kolektifi üyesi bir küme, Şenlik Sarayı’nın çatışına çıkarak pankart açtı. 20 Kişilik eylemci grubu festival kalabalığının dikkatini çekmek için ıslık çalarak sloganlar attı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Çalışma şartlarının iyileştirilmesi için eyleme giden sinema sektörü çalışanlarına polis müdahalede bulundu.

Dün açılışı yapılan 77. Cannes Film Festivali, 25 Mayıs’a kadar sürecek.

Festivalde 22 sinema Altın Palmiye Mükafatı için yarışacak.

GREV DAVETİNDE BULUNMUŞLARDI

Sinema çalışanlarının oluşturduğu “Ekranların Arkasındaki Yoksulluk” (Sous les Ecrans la Deche) kolektifi, geçen hafta hem şenlik çalışanlarını hem de öteki sinema çalışanlarını kapsayan grev davetinde bulunmuştu.

Film şenlikleri için kontratlı olarak çalışan çalışanlar ve Fransız işsizlik sigortası reformundan olumsuz etkilenen sinema kesimi çalışanları, iş şartlarının güzelleştirilmesini talep ediyor.

Cannes Sinema Şenliği idaresi de şenlik çalışanlarının yetersiz fiyat ve işsizlik sigortasına ait münasebetlerle yapmayı planladıkları grev hakkında, Hollywood haberleriyle tanınan Deadline sitesine açıklamalarda bulunmuştu

Açıklamada, “Film festivalleri için sözleşmeli olarak çalışan, Fransız işsizlik sigortası reformundan etkilenen ve sosyal haklarındaki düşüşle mücadele etmek zorunda kalan personelin karşılaştığı zorlukların farkında oldukları” belirtilerek, sorunun tahliline yönelik diyaloglar kurmaya hazır oldukları kaydedildi.

Genel İş Sendikasının (CGT) Görsel-İşitsel ve Sinema Uzmanları kolu ise toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, şenlik çalışanlarının planladıkları grevi desteklediklerini bildirdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir