Yanında Beş Dakika Duran Hayatını Kaybediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Dünyanın en tehlikeli nesnesi” denince aklınıza ne geliyor? Pekala bu objenin tarihin en büyük felâketlerinden birinin kalıntısı olduğunu biliyor musunuz?

Dünyanın en tehlikeli objesiyle tıpkı odada 5 dakika kalmanın ölümünüze yol açacağını biliyor muydunuz? Yanlış okumadınız; yalnızca 5 dakika hayatınızın sona ermesi için kâfi.

Aslına bakılırsa kelam konusu objenin ismi bile ne kadar tehlikeli olduğunu anlatıyor. “Neymiş o çok tehlikeli?” diye sorduğunuzu duyar üzereyiz. Çabucak yanıt veriyoruz: Fil Ayağı.

Ancak “fil ayağı” denince aklınıza Afrika yahut Asya’nın filleri gelmesin. Bu fil ayağı çok daha yakınımızda Ukrayna’nın Pripyat kentindeki bir bodrumda bulunuyor.

ÇERNOBİL FELAKETİ TARİHE GEÇTİ

Hatırlanabileceği üzere takvimler 26 Nisan 1986 tarihini gösterirken, dünya tarihin en büyük nükleer felaketlerinden birine sahne oldu.

Pripyat’ta bulunan Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 Numaralı RBMK reaktöründeki bir sistem testi, çok ısınmaya yol açtı. Isınma sonucunda bir dizi patlama yaşandı, dev yangınlar çıktı ve binlerce kilometrekarelik bir alana radyasyon yayıldı.

Çernobil felaketinin peşi sıra onlarca kişi hayatını kaybederken, yayılan radyasyon ilerleyen yıllarda başta binlerce insan olmak üzere bölgede yaşayan tüm canlıların hayatında ağır tesirlere yol açtı.

ERİYEN ÇEKİRDEK FİL AYAĞINI OLUŞTURDU

Fil Ayağı da bu felâketten geriye kalan şeylerden biri. Patlayan reaktörün bodrum katında bulunan bu büyük siyah tehlikeli atık unsur yığını, filin ayağının kıvrımlı manzarasına benzerliğinden dolayı bu biçimde isimlendiriliyor.

1986’da felaketin yaşandığı esnada reaktörün bodrumuna inen acil müdahale ekipleri, çekirdekten akmakta olan siyah lav kıvamındaki sıvıyla karşılaştı.

Yayılan radyasyonun farkında olan acil müdahale ekipleri hızla o noktadan uzaklaştı. Ancak odaya bırakılan kameralar sayesinde tehlikeli madde görüntülendi.

ABD Enerji Bakanlığı’ndan yetkililerin çektiği Fil Ayağı fotoğrafı

Bu sıvı vakitle donup sertleşerek Fil Ayağı’nı oluşturdu. Aşağı yukarı 1 metre boyunda olan Fil Ayağı, beton, kum ve erimiş nükleer yakıttan oluşuyor. Fil Ayağı’nın kestirimi yükü ise 2 ton.

NEDEN BU KADAR TEHLİKELİ?

Peki Fil Ayağı neden dünyanın en tehlikeli objesi olarak nitelendiriliyor? Bunun sebebi radyasyonun tesirinin hala devam ediyor olması.

Kazanın akabinde radyasyon seviyesi çok yüksek olduğundan bölgeye uzaktan kumandalı araçlarla müdahale edildi

Bilim dergisi Nautilus’un aktardığına göre, Fil Ayağı’nın yakınında geçirilen 30 saniyenin akabinde, baş dönmesi ve halsizlik baş gösteriyor. İkinci dakikanın akabinde hücrelerde kanama başlıyor; dördüncü dakikanın akabinde ise kusma, ishal ve ateş şikâyetleri ortaya çıkıyor.

Kazanın çabucak akabinde yapılan ölçümlerde, erimiş çekirdekten yayılan radyasyon o kadar güçlüydü ki burada 300 saniye geçirebilen bir insanın 2 gün içinde öleceği düşünülüyordu.

10 yıl sonra yapılan ölçümlerde, radyasyon seviyesinin kazanın çabucak akabinde yayılanın 10’da 1’i kadar olduğu bulunmuştu. Tekrar de 500 saniyelik maruziyetin radyasyon hastalığına yol açmak için kâfi, bir saatten uzun sürecek maruziyetin ise ölümcül olacağı öngörülüyordu.

Çernobil felaketinin üzerinden 38 yıl geçti lakin Fil Ayağı hala tıpkı yerde duruyor santralin temeline gerçek erimeye devam ediyor. Bilim insanları hala ziyadesiyle radyoaktif olan kütlenin tehlikesinin on binlerce yıl boyunca devam edeceğini düşünüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir