Soğanlar küflenmeden yahut yumuşamadan altı ay boyunca nasıl saklanır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Soğanlar uygun halde saklandığında altı aya kadar dayanabilir Soğan hayranı olsanız da olmasanız da, her gün pişirdiğimiz pek çok yemeğin içine soğanlar giriyor. Soğan, yüzlerce tarife lezzet ve doku katmanın kolay bir yoludur . Fakat soğanlarınızı yanlışsız biçimde saklamazsanız çabuk bozulabilirler.
Soğan depolamanın hoş bir sanat olduğu ortaya çıktı, zira çok soğuk yahut çok sıcak rastgele bir yer felakete neden olabilir. Uzmanlar , soğanlarınızı düzgün bir halde saklarsanız altı aya kadar dayanabileceğini söylüyor; pekala onları tam olarak nereye koymalısınız?

Öncelikle soğanlarınızı buzdolabında saklamayın. Soğuk ve nemli ortam, soğanın nişastayı şekere dönüştürmeye başlamasına neden olduğundan bu çok taraflı zerzevat için âlâ değildir. Bu, vakitle soğanların ıslak ve yumuşak olmasına neden olur ve sonunda onları pişirmeye geldiğinizde çıtırlığını kaybedeceği manasına gelir.

Bunun yerine kahverengi, beyaz ve kırmızı soğanların karanlık, serin, kuru ve âlâ havalandırılan bir yerde saklanması en güzelidir. Mutfak dolabı kusursuz bir yer üzere görünebilir lakin bilmeniz gereken bir şey var; dolap fırınınızın yakınında olamaz. Fırınınızı her kullandığınızda bu alanların sıcaklığı dalgalanır, bu da soğanlarınız için sıcak ve nemli bir ortam yaratarak buzdolabındakiyle birebir meseleye neden olabilir.
Fırınınızdan uzakta bir dolap düzgündür, lakin soğanları saklamak için en güzel yer garajdır – ya da sahip olacak kadar şanslıysanız kiler. Serin ve kuru bir alan bulmanın yanı sıra, güneş ışınlarının yarattığı ısı küf oluşumunu teşvik edebileceğinden soğanların direkt güneş ışığından uzak tutulması gerekir.

Bu gereğince karmaşık değilse, soğanlarınızı nerede sakladığınız kadar nasıl sakladığınız da kıymetlidir. Soğanı bir süpermarketten plastik bir torba içinde satın alırsanız saklamadan evvel bu torbanın çıkarılması gerekir. Bu eserleri asla kapalı plastik içinde saklamayın zira süratle bozulmaya neden olur.
Plastik torbalar, nemin torba içinde hapsolmasına neden olur, bu da küf oluşumunun daha mümkün olduğu manasına gelir. Bunun yerine “soğan ve sarımsakları havanın dolaşabileceği bir sepet veya kese kağıdı içinde tutmalısınız”. Bu biçimde saklanırsa “soğan ve sarımsak üç ila altı aya kadar dayanabilir”.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir