Rusya’da Rublyovka Klanı’na Darbe: Durum Göründüğü Kadar Sakin Değil

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rus askeri ya da siyasi yetkilileri ne kadar aykırısını söyleseler de Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptığı kabine değişikliği orduda durumun son derece karışık olduğunu gösteriyor. Rus medyasında da Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun görevden alınmasının askeri tesislerde havai fişeklerle kutlandığı haberleri yer alıyor.

Şoygu’dan sonra, yerini şimdi korusa da, sıranın Genelkurmay Başkanı Valery Geramisov’a gelebileceği savları da var. Bu şaşırtan gelişme Rublyovka Klanı’na darbe olarak isimlendiriliyor bazılarınca. Rublyovka, Moskova’nın en lüks semtlerinden biri. Şoygu ile vazifeden alınan öbür üst seviye yetkiller burada oturuyor. Hepsinin komşu olması nedeniyle isimlendirme epey isabetli aslında.

Şoygu’nun göevden alınması geçiştirilecek bir karar değil. Rus ordusunda çok büyük yankı uyandırdığı söyleniyor her şeyden evvel. Putin’in en yakın müttefiki olan Şoygu’nun başı, yardımcısı Timur İvanov’un Nisan ayı sonunda rüşvet argümanıyla tutuklanması nedeniyle beladaydı bir müddettir. Misyondan alınması beraberinde yardımcılarının birçoğunun da işlerinden olması manasına geliyor. Yani “operasyon” son derece kapsamlı.

Ukrayna’da işlerin Rusya’nın istediği üzere gitmediği ortada. Bu türlü bir vakitte bu cins bir “görevden alma” büyük cüret. Kremlin’in Pazar günü, Şoygu’nun yerine ekonomist Andrey Belousov’un getirilmesinin Ukrayna’ya karşı savaşı yöneten yüksek komuta kademesinde büyük bir sarsıntıya yol açmadığını vurgulaması bile bunun ispatı. Bu açıklama “sarsıntı” olduğunu düşünenlere yönelik yapılıyor malum, bu türlü düşünenlerin saysının az olmadığını buradan da anlamak mümkün. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’un Genelkurmay Başkanı Gerasimov’un pozisyonunda bir değişiklik olmayacağını açıklamasının nedeni de bu. Ama Rus düşünce kurumu Strateji ve Teknoloji Tahlil Merkezi (CAST) Yöneticisi Ruslan Pukhov’un “Büyük bir olasılıkla birkaç ay içinde General Gerasimov’un yerini daha genç, daha yaratıcı bir subayın alacağını” söylemesinin bir dayanağı var mutlaka.

Pukhov Kremlin’in cephede hızlı bir ilerleme değil, uzun bir savaş beklediğini belirterek bir ekonomistin savunma bakanlığına atanmasının, Putin’in uzun bir yıpratma savaşına kararlı olduğu manasına geldiğini sav ediyor. O denli mi değil mi vakit gösterecek alışılmış bunu.

Ukrayna saldırısının başarısız olmasında büyük hisse sahibi olan General Sergei Surovikin birkaç hafta gözaltında tutulduktan sonra vazifeden alınmıştı. Artık Şoygu’nun görevden alınması, Gerasimov’un mümkün ayrılışı askeri kurumdaki güç dağılımını yine değiştirebilir.

Şoygu üzere bir asker yerine Savunma Bakanlığı’na neden bir ekonomisti atadı sanki Putin? Şunu belirtelim öncelikle; bu atama hem Kremlin yanlılarının hem de terslerinin epey şad olduğu bir atama. Belousov’un bir “teknokrat” olduğu, selefinin aksine muhtemelen ordunun tamamen lojistik yönüne odaklanacağı ileri sürülüyor.

ŞOYGU ÇİN YANLISI MI?

Yine de belki de bu hizbin gücü sayesinde Putin Şoygu’yu etkisiz bir kurum olan Güvenlik Konseyi’nin Sekreteri yaparak yeniden de kelam sahibi pozisyonda tutmuş oldu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir