Pırasa Yerken Bir Defa Daha Düşünün

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Soğangiller ailesinin üyesi olan pırasa, sıhhate yararlı birçok birleşik içerir. Bunların başında flavonoidler gelir. İçerdiği kamferol ile kan damarlarındaki hasarları azaltmaya yardımcı olduğu belirlenmiştir. Yüksek ölçüde içerdiği folat da kalp sıhhatini müdafaaya dayanak oluyor. İçerdiği antioksidan tesirli gallik asit ile yaşlanmayı geciktirici tesire sahiptir. İçerdiği sülfürlü öteki birleşikler ile bilhassa kolon kanseri başta olmak üzere kansere karşı kollayıcı tesiri olduğu bilinmekte

BİLİNMESİ GEREKENLER

Pırasa, dolapta yıkanmadan yaklaşık bir hafta, dondurucuda yaklaşık 3 ay saklanabilir. Piştikten sonra buzdolabında saklanıyorsa azamî taze kalma müddeti 48 saattir.
1 porsiyon pırasa; kanın pıhtılaşmasında kıymetli rolü olan K vitamini muhtaçlığının yaklaşık %30’unu, manganez gereksiniminin %13’ünü, C vitamini muhtaçlığının %6’sını karşılar. İçerdiği oksalatlar sebebi ile çok yüksek ölçüde tüketildiğinde kalsiyumun bedende kullanılmasını olumsuz etkileyebilir. Gaz yapan bir zerzevat olduğu için sindirim sistemi sıkıntıları yaşayanların çok uygun pişirerek ve az ölçülerde tüketmesi gerekir.

PIRASA İLE NE YAPILABİLİR

Salatalara soğan yerine doğranabilir.

Omlet ve melemene ek edilebilir.

Patates ile birlikte pişirilip püre haline getirilerek çorba hazırlanabilir.

Keskin tadını kırmak için az et suyu ek edilerek pişirilebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir