Ne Buğday Ne Kepek: En Sağlıklı Ekmek Bakın Neymiş

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanlar, ekmek yapmayı öğrenmeleriyle tarihte kırılma noktası oluşturdu.

Aradan geçen on binlerce yılda ekmek hala en bedelli besin olarak varlığını muhafazaya devam ediyor. Doyurucu ve çarçabuk erişilebilir olması nedeniyle sofraların vazgeçilmezi haline gelen ekmek, sıhhatimiz içinse epeyce tehlikeli.

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI EKMEK TİPİ SEÇİLDİ

Kilo vermek isteyen beşerler için diyet listelerinin birinci sırasına “Ekmeği kes” talimatı bırakılırken, bu davranışı hakkıyla yerine getirmek epey güç. Zira ekmek, hem lezzeti hem de birçok besinle bir ortada tüketilebiliyor olması nedeniyle milyarlarca insanın favori yiyeceği. Fakat ekmeği büsbütün bırakmamak, birtakım durumlarda yararlı olabiliyor.

Diyetisyenler, içerdikleri besin pahaları ve lif oranları nedeniyle beyaz ekmeğin dışında buğday ve kepek ekmeği yemeyi tavsiye ediyor. Lakin Türkiye’de nispeten daha az tüketilen çavdar ekmeği, yapılan araştırmalara nazaran dünyanın en sağlıklı ekmeği seçildi.

ÇAVDAR EKMEĞİNİN YARARLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Tahıllar içindeki en koyu renkli, en çok çözünür diyet lif içeren ve doyurucu olan çavdar, bağırsak çalışmasını artırıyor ve kolesterol düzeyini düşürüyor. Yararları saymakla bitmeyen mucizevi besin, ekmekler ortasında en düşük glisemik indekse sahip.

Tüketenler üzerinde saatlerce tokluk hissi yaratması nedeniyle farklı besinlere gereksinim duyulmasını ve kilo almayı da engelleyen çavdar ekmeği, insülin direnci ve diyabet riskini azaltıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir