İklim bilimci , Dünya’daki bir sonraki altıncı kitlesel yok oluşun mümkün başlangıç tarihini ve nedenini duyurdu :

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz 540 milyon yıl boyunca gezegenimiz, nispeten kısa bir mühlet içinde tıp çeşitliliğinin birçoklarını tekraren kaybetti. Bu tıp olaylara kitlesel yok oluşlar denir ve çoklukla global iklim değişiklikleri, soğuma yahut ısınma sonrasında gerçekleşir.

Kaiho, Dünyanın ortalama sıcaklığı ile gezegenin biyolojik çeşitliliği ortasındaki alakayı ölçmeye çalıştı. Sonuç olarak doğrusal bir temas olduğunu buldu. Sıcaklık ne kadar değişirse biyolojik çeşitlilikteki değişim de o kadar bariz olur.

Araştırma sırasında insan faaliyetleriyle ilgili çeşitli faktörler dikkate alındı. Global ısınmanın ve öbür birçok nedenin, her türlü canlının yakın vakitte yok olmasına yol açabileceğini buldu. Şayet beşerler durumu değiştirmek için efor sarf etmezlerse bunun gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Kitlesel yok oluş gezegenimiz için altıncı kere gerçekleşecek.

Pek çok uzman 2100 yılına kadar yok oluşun gerçekleşeceğine inanıyor. Kunio Kaiho’nun hesaplamaları bu dataların ziyadesiyle abartılı olduğunu gösterdi. İklim bilimci, gezegendeki ortalama sıcaklığın lakin 2500 yılına kadar kritik bir düzeye yükselebileceğine inanıyor. Uzman, geçmiş yok oluşlar sırasındaki sıcaklıkla ilgili bilgileri tahlil etti. Kuşağı tükenen cinslere ait datalar de dikkate alınmıştır.

Daha sonra elde edilen göstergelerin mukayeseli tahlili yapıldı. Soyu tükenen cinslerin sayısının büsbütün bu cinslerin olağan hayat alanlarında ne tıp sıcaklık anormalliklerinin mevcut olduğuna bağlı olduğunu gösterdi. En büyük kitlesel yok oluşun gerçekleşmesi için gezegendeki ortalama sıcaklığın kıymetli ölçüde artması yahut düşmesi gerekiyor. Gösterge 9 derece artmalı yahut 7 santigrat derece düşmelidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir