Bu Yanılgıyı Diş Fırçalayan Herkes Yapıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dişlerinizi fırçalamak, yürüttüğümüz en temel ve değerli günlük hijyen uygulamalarından biridir. Yalnızca dişlerimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, birebir vakitte genel ağız sıhhatimize da katkıda bulunur. Lakin dişlerimize gereken bakımı sağlamak için elimizden gelen tüm uğraşlara karşın çoğumuzun fırçalama sonrasında yaptığı bir yanılgı vardır ve bu kusur inanılamayacak kadar yaygın bir kusur.

DURULAMAYIN

Dişleri fırçaladıktan sonra çoğumuz otomatik olarak suya uzanırız. Köpüğü ve diş macununu çıkarmak için ağzımızı çalkalarız. Lakin birden fazla kişinin bilmediği şey bunun aslında bir kusur olabileceğidir. Uzmanlar dişlerinizi fırçaladıktan sonra durulamamanızı tavsiye ediyor, nedeni şu:

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra neden durulamamalısınız?

Bunun nedeni birçok diş macununun çalışma biçiminde yatmaktadır. Birçok diş macunu, dişleri güçlendirmeye ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olan florür içerir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra duruladığınızda, florürün esirgeyici tesirlerini gösterme talihine sahip olmadan ağzınızı da çalkalamış olursunuz.

Florürün diş minesine nüfuz etmesi ve onu güçlendirmesi vakit alır. Fırçalamadan sonra durulayarak florürün dişlerle temas müddetini değerli ölçüde azaltırsınız, bu da diş macununun aktifliğini azaltabilir.

Bunun yerine ne yapmalısınız?

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı çalkalamak yerine, diş doktorları fazla köpüğü tükürüp kalan florürün ağzınızda kalmasını önermektedir. Bu size florürün kollayıcı tesirlerini en üst seviyeye çıkarma ve dişlerinizi daha uygun müdafaa bahtı verir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir