Bu Otomobile Binen Kazadan Değil Kanserden Ölüyor! İmalinde O denli Bir Materyal Kullanılmış Ki…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, 30’a yakın eyalette 2015’ten beri üretilen 101 elektrikli, gazlı ve hibrit araba modelinde alev geciktirici hususlar kullanılıyor. Pekala bu alev geciktiriciler ne işe yarıyor ve neden endişelenmeyiz?

Alev Geciktirici Unsurlar Nedir?

Klor, sinerji, azot, antimon, bromür, bor ve alüminyum üzere kimyasalların karışımıyla üretilen alev geciktiriciler, yangın durumunda alevlerin yayılmasını engellemek için tasarlanmıştır. Bu unsurlar, araba koltukları ve öteki iç döşeme gereçlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sorun Nasıl Halledilir?

Araştırmacılar, araç içindeki hava kalitesini inceleyerek, alev geciktiricilerin yalnızca bir yangın durumunda değil, günlük kullanımda da havaya karıştığını ve şoförlerin bu unsurlara maruz kaldığını tespit etti.

Sıcak havalarda kimyasalların daha fazla gaz çıkışı yaptığı ve bu durumun alev geciktirici hususlara maruz kalmayı artırdığı da ortaya çıktı. Duke Üniversitesi’nden Rebecca Hoehn, “Ortalama bir sürücünün her gün arabada yaklaşık bir saat geçirdiği göz önüne alındığında, bu önemli bir halk sağlığı sorunudur” diyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir