15 Günlük Ömrü Var!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uşak’ın Kayaağıl köyü sınırlarında, Mayıs ayının ikinci haftasında açan İtecik lalesi, doğanın sunduğu en nadide güzelliklerden biri. 2020 yılında Tabiat Koruma Alanı ilan edilen bu özel alan, 1200 rakımlı İtecik Tepesi’nde 50 dekarlık bir alanı kaplıyor.

15 GÜNLÜK ÖMÜR

İtecik lalesi, Uşak’a özgü bir endemik tür. Kan kırmızısı rengiyle adeta görsel bir şölen sunan bu lale, 15 günlük ömrü boyunca göz kamaştırıyor. Solmaya başlayan lale, daha sonra yapraklarını dökerek toprağa geri döner.

KORUMA ALTINDA GÜVENDE

Uşak Valisi Turan Ergün, İtecik lalesinin bölgeye özgü bir tür olduğunu ve Uşak’ın tanıtımında kıymetli bir yere sahip olduğunu vurguluyor. Muhafaza altına alınmasının akabinde lalenin bölgede daha da çoğaldığını ve bu cinsin kaybolmaması için büyük efor gösterildiğini belirtiyor.

KAN KIRMIZISI RENGİYLE BİR RİVAYET

Vali Ergün, lalenin kan kırmızısı rengiyle ilgili bir rivayet de paylaşıyor. Rivayete nazaran, Uşak’ın Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan bir askerin kanı çiçeğin üzerine damlamış ve bu sayede lale daha da kırmızı bir renk almış.

GÖRÜLEBİLİR, KOPARILAMAZ!

İtecik lalesini görmek için Uşak’a gitmeniz kâfi. Giriş fiyatsız olsa da lalenin koparılması katiyen yasak. Koparma cezası 244 bin lira olarak belirlenmiş.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir