Yaşlı Ağaçlar, Tarihin En Sıcak Yazlarını Gösteriyor! Ağacın O Noktası Her Ayrıntıyı Veriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nature mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya nazaran, geçen yıl Kuzey Yarımküre’de en az 2000 yılın en sıcak yazı yaşandı. Bu sonuçlar, tarihte kaydedilen en sıcak yıl olan 2023’ü resmen geçerek dikkat çekti. Araştırmanın başyazarı ve Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde klimatoloji profesörü olan Jan Esper, “Havanın ne kadar aşırı hale geldiğini gösteriyor” dedi.

AĞAÇ HALKALARI VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Esper ve meslektaşları, eski ağaç halkaları üzerinde çalışarak iklimdeki değişimleri ölçtüler. Bu halkalar, iklimdeki dalgalanmaları gözlemlemek için önemli bir kaynak olarak kabul ediliyor. Ancak, bu veriler özellikle Güney Yarımküre’de eksikliklerle karşılaşıyor.

SICAKLIK ARTIŞI VE SONUÇLARI

Araştırmacılar, 2023 yazının Kuzey Yarımküre’deki kara sıcaklıklarının geçmiş yıllara nazaran 2,2 santigrat derece daha yüksek olduğunu tespit ettiler. Bu durum, global ısınma amaçlarının aşıldığına işaret ediyor ve ekosistemler üzerinde önemli tesirlere neden olabilir.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ACİL HAREKET ÇAĞRISI

İklim değişikliği konusunda tasalarını lisana getiren Esper, pak güce geçişin kıymetine vurgu yaptı. Paris Mutabakatı gayelerine ulaşılması için acil hareketlere muhtaçlık olduğunu belirtti. Araştırmacılar, iklim değişikliğinin yanı sıra El Niño’nun da tesiriyle bu yılın da sıcak ve kuvvetli geçeceğini öngörüyorlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir