Gizemli lahidin açılması halkı huzursuz etti! Görenler gözlerine inanamadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mostafa Waziri, lahdin kimilerinin toplumsal medyada argüman ettiği üzere Büyük İskender’e (MÖ 356 – 323) ilişkin olmadığını doğruladı.

Eski Eserler Bakanlığı’ndan bir heyet, lahdin savaş sırasında ölen üç savaşçının kalıntılarını barındırdığını söyledi.

Mezar, yüzeyin beş metre altında gömülü bulundu ve Mısır askeri mühendislerinin yardımıyla 15 tonluk kapağının açılması gerekiyordu. Olağandışı büyüklüğü nedeniyle dünyanın dikkatini çektikten sonra, gözlemciler büyük İskender’in cesedini barındırma ihtimalini göz önünde bulundurarak, değerli bir figürün kalıntılarını içerebileceğine inandılar.

LAHİDİN AÇILIŞI 3 GÜN ERTELENDİ

Ayrıca, lahdin bulunduğu mezarda, bir erkeği tasvir eden su mermerinden yapılmış bir büst de bulunmuştu. Bu büstün, siyah granit lahitte gömülmüş olan kişiyi betimliyor olabileceği düşünülüyordu.

Lahdin açılışı, su sızıntısı yüzünden üç güç ertelendi. Bakanlık, suyun muhtemelen bir kanalizasyon kanalından lahde sızdığını belirtti. Bu mumyaların bozulmasına ve yalnızca iskeletlerini bırakmasına neden olmuş olabilir.

Waziri, lahdin hangi periyoda ilişkin olduğununun şimdi tespit edilemediğini söylese de, erken incelemeler bu lahdin Ptolemaik (MÖ 332–30) yahut Roma (MÖ 30-802) devirlerine ilişkin olduğunu gösteriyor.

Mumyalar konusunda uzman olan Shaaban Abdel-Moneim, iskeletlerden birinin kafatasında bir ok yarası izi olduğunu söylüyor.

Waziri, iskeletlerin ve lahitlerin İskenderiye’deki Eski Eserler Bakanlığı deposuna transfer edileceğini söyledi. Eserler burada onarım süreçlerinden geçecek ve tahliller yapılacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir