10 Yıl Boyunca Uydurma Kıssalar Ekledi Wikipedia’da Tarihin Akışını Değiştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zhemao takma ismini kullanan Çinli bir kullanıcı, Wikipedia’da yıllar boyunca 200’den fazla makale yazdı, 100’ü aşkın makaleye de katkı sundu. 10 yıl boyunca kendi fantastik kozmosunu kurguladı.

Rus tarihi ile bilhassa ilgilenen Zhemao, Wikipedia’nın Çin versiyonunda hiç yaşanmamış tarihi olayları gerçekte yaşanmış üzere 10 yıl boyunca anlattı. Çinli bir mesken hanımı olduğu öğrenilen kullanıcı, Rus tarihiyle ilgili uydurma siyasi figürler ve savaşlar hakkına milyonlarca söz güncelleme kaydetti.

Adeta kendi kurmaca kozmosunu kuran Zhemao, makalelerinde madeni paralar ve yemek kaplarına dair arkeolojik buluntularla ilgili detaylar dahi anlatmıştı. İçeriklerde Slav halkları ortasındaki rekabetlerden Çin Hanedanlığı’ndaki çeşitli öykülere dek geniş bir yelpaze oluşturdu.

Çinli Bayanın Uydurma Wikipedia Makalelerini Fantastik Romanlar Yazan Bir Kullanıcı Fark Etti
Zhemao’yu Yifan isimli bir kullanıcı fark etti ve harekete geçti. Fantastik romanlar kaleme alan Yifan, “Bunlar, İngilizce Wikipedia’dan ve hatta Rusça Wikipedia’dan daha detay. İngilizce-Rus Wikisinde olmayan karakterler Çin Wikisinde yer alıyordu. Karakterler gerçek tarihi figürlerle karıştırılmış. Gerçeği sahtesinden ayırt etmeyi zorlaştırıyordu.” dedi.

ZHEMAO, AKADEMİK ETRAFLARI DE ZORA SOKMUŞ

Sahte girdileri fark edilen Zhemao, halka açık bir özür metni paylaşıp, “Yalan palavrası besledi. Birinci başta yazdığım yüz binlerce kelimeyi silmek istemedim. Lakin sonunda milyonlarca kelimeyi silmek zorunda kaldım. Üstelik akademik bir etraf benim yüzümden dağıldı. Sebep olduğum sorunu telafi etmek sıkıntı, tahminen de kalıcı bir yasak tek seçenek.” Sözlerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir