Kalbe yarar sağlamak için çikolatayı bu türlü yiyin :

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çikolatanın Yararları :

Çikolata, kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu tesiri olan kateşinler de dahil olmak üzere yararlı unsurlardan oluşan bir kompleks içerir. “Yağlar damar duvarına girebilmek için oksitleniyor ve aterosklerotik plaklar oluşturuyor. Kateşinler bu süreci önler ve ayrıca kan damarlarını hafifçe genişleterek kan basıncını düşürür” diyor tabip.

Uzmana nazaran kardiyologların çikolataya karşı olumlu bir tavrı var. Lakin eserin kalorisi çok yüksek olduğundan fazla ölçüde tüketilmesi önerilmez. Tıpkı vakitte acı biberli çikolata yemek daha yeterlidir. “Acı biber analjezik etkiye sahip maddeler içerir. Hatta bir zamanlar Hintliler bu amaçla dişlerini acı biberle ovuştururlar. Ayrıca biber, çikolatanın içerdiği kateşinlerin emilimini artıran kuersetin içerir”, diye açıklıyor Dr.

Kardiyolog her gün 20 gram çikolata ile 12 gram acı kırmızı biberin karıştırılarak tüketilmesini öneriyor. Bu eserler hafif bir kahvaltı için eksiksiz olan sıcak bir içecek hazırlamak için kullanılabilir.

Uzman, “Bir sır var: Acı biberi sütte eritip çikolataya eklerseniz, içecek o kadar baharatlı olmaz” diyor. Hem çikolata hem de kırmızı biber, “mutluluk hormonları” olan endorfin içerir. Baharatlı olmasına karşın eseri tekrar tekrar yeme isteği uyandırırlar.

Acı biber yemek iştahı güzelleştirir, kan sirkülasyonunu düzgünleştirir, metabolizmayı harekete geçirir, beyin aktivitesini harekete geçirir, kan basıncını düşürür, bedenin gerilime karşı direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Biber ayrıyeten insan ömrünün uzamasına da yardımcı olur. Biberdeki kersetin, kan damarlarını “kötü” kolesterolden koruyan unsurlar olan kateşinlerin emilimini artırır. Pek çok yararlı özelliğine karşın acı biberin tüketimine çok dikkat etmelisiniz. Acı biberin çok tüketimi mide ve safra kesesi için tehlikelidir. Çoka kaçmak sindirim problemlerine ve alerjik tepkilere yol açabilir.

Önemli: Makale, bir doktor tavsiyesi yerine geçmez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir