Kral Charles’ın portresi neden kırmızı? Ressamı Açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kral Charles‘ın Jonathan Yeo tarafından çizilen yeni portresi, sergilendiği çarşamba gününden bu yana konuşuluyor.

Charles’ı, 1975’teki Galler Muhafızları’nın üniformasıyla resmeden portre, Buckingham Sarayı’nda görücüye çıktığında, tercih edilen kırmızı renk, kraliyet hayranlarının tepkisini çekti. Charles’ın “cehennemden çıkmış gibi” resmedildiğini söyleyen pek çok kişi, portreye reaksiyon gösterdi. Tablo için “kan içinde yıkanıyormuş gibi”, “cehennemde yanıyormuş gibi” gibisi yorumlar yapıldı, portreyle alay eden paylaşımlar toplumsal medyada yayıldı.

Resmin yaratıcısı Yeo, Sunday Times‘a verdiği röportajda, internette yayılan mimlerle eğlendiğini söyleyerek; “Bir resim üzerinde ne yaparsanız yapın, anlattığınız hikâyenin ne kadar açık olduğunu düşünürseniz düşünün, birileri ondan başka bir anlam çıkaracaktır” dedi.

Charles’ın 1975’teki Galler Muhafızları’nın üniformasıyla resmedildiği portredeki kelebek Charles’ın prenslikten krallığa geçişini temsil ediyordu. Zati Yeo da portrenin imaline 2020 yılında başlamıştı. O devirde Charles, şimdi Galler Prensi’ydi.

53 yaşındaki sanatçı Jonathan Yeo, portrede kırmızıyı Kral’ın parlak renkli üniformasını tonlama ve dikkati dağıtma isteğiyle seçtiğini belirtti. “Kırmızının gerçekten dikkat dağıtacağını düşündüm” diyen ressam, yalnızca üniformanın kırmızı kalması yerine tüm tabloyu kıpkırmızı yapmayı tercih ettiğini belirtti ve “Bunun psikolojik bir arka planı da olabilir, çünkü bu resmi yaparken kalp krizi geçirdim. Ama kesinlikle bunların hiçbirinin bilincinde değildim. Sadece bu rengi beğendim” dedi.

Jonathan Yeo, yapıtın neden bu kadar kırmızı olduğunu web sitesinden açıklarken, ağır kırmızı rengin, kraliyet portre geleneğinden bir kopuşa işaret ettiğini söyledi. Yeo, “Daha geleneksel tasvirlere modern bir kontrast sağlayarak, tekdüze güçlü renk tonuyla türe dinamik, çağdaş bir sarsıntı enjekte etmek istediğini” yazdı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir