Hindistan’da Kaplan Dehşeti! 36 Köyde Kırmızı Alarm Verildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan’ın orta kısmında yer alan Madya Pradeş eyaletinde bir kişiyi öldüren kaplanın bölgede dolaşmaya devam etmesi nedeniyle 36 köyde kırmızı alarm verildi.

Orman

Üst seviye orman yetkilisi Vijay Kumar, “150 kilometrekare alana yayılan 36 köy için Cuma günü kırmızı alarm verildi. İnsanlardan, kaplan yakalanana kadar ormana girmemeleri istendi” diye belirtti.

Orman yetkililerine nazaran, 62 yaşındaki bir erkeğin yarısı yenmiş vücudu, Çarşamba günü Raisen ormanının doğu kısmında bulundu.

Kurban, ormanda abanoz ağacı yaprağı toplarken akına uğramıştı. Atak, kaplanın bölgede dolaşması ve sık sık yer değiştirmesi nedeniyle köylerde paniğe yol açtı.

100’DEN FAZLA KAMERA YERLEŞTİRİLDİ

Yetkililer, üç uzman ekibin kaplanın izini sürmek ve hareketlerini izlemek için 36 köy ve çevresine 100’den fazla kamera yerleştirdiğini belirtti.

Yetkililer, kaplanın Raisen ormanındaki Obaidullahganj kısmında yer alan Ratapani Yaban Hayatı Müdafaa Alanı’ndan çıkmış olabileceğinden şüpheleniyor.

Madya Pradeş, 2023 yılında açıklanan son sayıma göre 785 kaplana ev sahipliği yapıyor.

Yaban hayatı uzmanları kitlesel kentleşme, ormanların tahrip edilmesi, ormanlık alanların işgal edilmesi ve ormanlardaki tampon bölgelerin yok olmasının vahşi hayvanları yerleşim alanlarına iten nedenlerden bazıları olduğu görüşünde.

Hindistan’da her yıl çok sayıda insan yabanî hayvan atakları sonucu ölüyor ya da yaralanıyor.Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Yeni Delhi’den bildiriyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir