En Sağlıklı Kahvaltılık Seçildi: Maliyeti Yalnızca 10 Lira! Tansiyonu Dengeliyor, Ödemi Atıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahvaltı kültürü herkes için farklı algılanabiliyor. Bazıları kahvaltı denildiğinde mükellef bir sofra ve açık büfe kahvaltılıkların bulunmasını isterken, bazıları içinse kahvaltı kolay bir mısır gevreği ve sütten ibarettir.

Türkiye’de görülen yüksek enflasyon, en sert yanını besin fiyatlarında gösterirken kahvaltılık eserlere eksiksiz biçimde ulaşabilmek toplumun büyük kısmı için artık mümkün değil. Bu nedenle milyonlarca insan kahvaltı öğününü atlamayı ya da kolay atıştırmalıklarla geçiştirmeyi tercih ediyor.

Beslenme uzmanları tarafından yapılan çalışmalarda, insan bedeni için en uygun kahvaltılık eserler tespit edildi. Listede birinci sıralarda yer alan yulaf lapası, hem besin bedelleri açısından hem de düşük maliyetiyle dikkat çekti.

EN YARARLI KAHVALTILIK SEÇİLDİ

Darı tahıllarından yapılan yulaf lapası, harika bir sağlıklı karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Tahıllar içerisinde bulunduğu varlıklı mineral ve vitaminler ile bedenin muhtaçlık duyduğu birçok besin kıymetini sağlarken, bilim adamları yulaf lapasının kalp sıhhati için de epeyce yararlı olduğunu aktarıyor.

Darı, yüksek magnezyumu nedeniyle buğday çeşitleri ortasında en sağlıklısı olarak biliniyor. Bulundurduğu mineraller bilhassa ateroskleroz durumunda kan basıncını düşürmeye, kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olmakta.

KOLESTOROLLE UĞRAŞTA BİR NUMARA

Darı lapası, mineral ve vitaminlerin yanı sıra lif bakımından da varlıklı bir besin tipidir. Tıpkı vakitte makus kolesterolün bedenden atılması için de kıymetli bir yardımcıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir