Pahalı saatinizin camındaki çizikler mi var? Bunu denerseniz pırıl pırıl olacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saatinizi ezkaza çantanızın fermuarına çizebilirsiniz… Saatiniz değerliyse, örneğin altınsa ne yapmalısınız?

Yapılacak en kolay şey bir saat tamirhanesinin telefon numarasını bulmaktır. Lakin çiziklerin giderilmesinin ertelenemeyeceği ve profesyonel tamiratın mümkün olmadığı vakitler vardır. Her şeyi kendiniz kaldırmaktan öteki seçeneğiniz yok. Neyse ki, parlatma sistemi hayli kolaydır, bu nedenle konutta rastgele bir pürüzsüz yüzeyde onu uygulamak ve lekeleri temizlemek yahut saat camındaki çizikleri gizlemek mümkün olacaktır.

İhtiyacın Olacakların Listesi:

– Diş macunu; – pamuklu diskler; – keçe kumaş; – GOI macunu; – Mineral yağ;

Diş macunuyla parlatma

Evde kol saat camınızdaki çizik ve lekelerden kurtulmak için taklit kokusu olmayan, beyazlatma özelliği olmayan beyaz bir diş macununa gereksiniminiz olacak. Sadece bu özelliklere sahip bir diş macunu çizikleri gidermenizi ve saatinizi daha fazla hasardan korumanızı sağlar. Çeşitli optik aygıtları silmek için kullanılan pamuklu bir beze yahut pak keçe beze bir ölçü diş macunu sürün. Saati masanın üzerine yerleştirin. Neredeyse hiç baskı uygulamadan camı saat tarafında yavaşça temizleyin. Yarım dakikalık bu tıp bir sürtünme, sığ çizikleri gidermenize ve lekeleri silmenize imkan sağlar. Pak bir bez alın, üzerine biraz su damlatın ve tüm diş macunu izlerini temizleyin. Saatin yüzeyinde bakır nikel parçacıkları varsa çok fazla bastırmayın; sürtünme saate ziyan verebilir. Çizikleri büsbütün cilalayamıyorsanız bu metodu kullanarak kristali birkaç kere daha cilalayın. Macunu temizlerken hassas olun, aksi halde çatlayabilir. Doğal camla karşılaştırıldığında plastik saat camlarında çizikler epey çabuk ortaya çıkar lakin bunların giderilmesi çok daha kolaydır. Saat seçerken beğendiğiniz saatte hangi cam tipinin kullanıldığını saat satıcınıza sorun. Safir camın çizilmeye karşı en güçlü olduğu bilinmektedir.

GOI macunu ile parlatma

Polyrite üzere manuel kazıma ve cilalama için özel eserler vardır. GOI macunu cam yüzeyler için de uygun olan eserlerden biridir. Macun donanım mağazalarında satılmaktadır. Saatinizde göze çarpacak kadar derin çizikler varsa öncelikle 4 numaralı GOI macununu kullanın. Bu kaba taneli bir macundur ve “kaba” işler için tasarlanmıştır. Macunu ıslak bir pamuklu ped üzerine uygulayın ve bir dakika boyunca dairesel hareketlerle cilalamaya başlayın. Daha sonra camı ıslak diskle silin ve kurulayın. Kıymetli çizikler azaldıysa orta kumlu üç numaralı macunu alın ve süreci tekrarlayın. Bir yahut iki numaralı GOI ince pasta ile cilalayarak bitirebilirsiniz. Yahut diş macunu tekniğini kullanın. Son olarak kristali mineral yağla silin. Saatiniz bir ayna üzere parlamalı. Tez etmeyin ve dikkatli olun; anahtar bu. Profesyonel bir saatçinin yardımına gereksiniminiz olabilir. Yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristalli kıymetli bir saatiniz varsa, hiçbir şey yapmamak ve saati bir saat servisine götürmek daha güzeldir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir