Yapay Zeka OpenAl İhtilali: Dinliyor, Görüyor, Anlıyor, Konuşuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ChatGPT-4o’nun yetenekleri hudutları zorluyor. Sesli komutlara saniyenin üçte biri müddette karşılık veriyor, iki kişi ortasında simultane çeviri yapabiliyor. Bir matematik sorusunun fotoğrafı gösterildiğinde tahlili detaylarıyla anlatıyor. Bir yemeğin tek kare fotoğrafı, tanımını anlatması için kâfi.

Veri tahlili ve kodlama üzere beşerler için ziyadesiyle karmaşık olan vazifeler onun için çocuk oyuncağı. Sohbet üzere incelikli işler de o denli… Gülüyor, espri yapıyor, keder dinliyor, hatta kullanıcısıyla flört bile ediyor. Türkçe dahil 50 lisanda komut alıp yanıt üretebilen ChatGPT-4o şu anda fiyatsız.

OPENAI’DA İSTİFA, GOOGLE’DAN ATAK

ChatGPT-4o’nun çıkışı, OpenAI’da ufak çaplı bir zelzele yarattı. Yapay zeka ihtilalinin asıl beyni olduğu düşünülen Ilya Sutskever, yeni ChatGPT tanıtıldıktan bir gün sonra istifa etti. Sutskever daha evvel, bu teknolojinin insanlığı tehdit edecek boyutta süratli ilerlediğini söylemişti. Bu ortada Google da 1 gün sonra Project Astra isimli yeni yapay zeka asistanını tanıtarak rekabetin kızışacağının sinyalini verdi.

Bilim kurgu naif kaldı

Ayşegül İldeniz yazdı: Bence geleceğe ilişkin senaryolarla bugünün karşılaştırmasını yaparsak, yaşadığımız ve gördüğümüz şeyler bilim kurgudan çok daha irkiltici ve inanması güç.

Kemerlerinizi sıkı bağlayın

Selçuk Tatlı yazdı: Yapay zekanın insanlığın ürettiği bilgi birikimini gölgede bırakacağından kuşku yok çünkü birinci kere bu gezegende artık bizden daha akıllı ve daha yaratıcı öbür bir aktör var.

TEKNOLOJİNİN TRUVA ATI MI?

Serdar Kuzuloğlu yazdı: OpenAI’ın ulaştığı bu belirleyici hakimiyet, bir uygulama olarak her aygıt ve platformda kullanılabilir hale gelmesiyle birleşince truva atı gibisi bir yapıya bürünüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir