Taburelerin Ortasındaki Bu Delik Bakın Ne İşe Yarıyormuş

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kalabalık ortamlarda ve misafirliklerde tabureler, hayat kurtarıcı olabiliyor.

Koltukların ve sandalyelerin dolduğu anlarda başvurduğumuz bu küçük ve kullanışlı eşyalar, birtakım durumlarda ise ufak bir merdiven vazifesi görebiliyor. Dizaynları farklı olsa da, plastik olan taburelerin çabucak hemen hepsinin üzerinde bir delik bulunuyor. Birçok insan tarafından tasarım maksadıyla koyulduğu düşünülen bu detay, aslında hayli farklı bir gayeye hizmet ediyor.

TABURELERİN KİLİTLENMESİNİ ENGELLİYOR

Aslında bu tasarım mükemmelinin kullanılmasının birçok farklı nedeni bulunuyor. Öncelikle tabureler, günlük hayatın dışında anlık kalabalıklar için çıkarılacak formda tasarlanıyor. Bu nedenle mesken hayatımızın büyük kısmında tabureleri atıl durumda, kullanmayacağımız biçimde kanarda saklamalıyız.

İşte bu delikler sayesinde tabureleri iç içe saklayabiliyoruz. Rastgele bir biçimde deliksiz tasarım halinde tabureleri iç içe koymak, hava sıkışması nedeniyle taburelerin bir daha başka hale getirilmesini epeyce güç duruma getirirdi.

İkinci neden ise taburelerin dayanıklılığını artırmaktan geçiyor. Tabureye oturacak insanların kiloları büyük değişiklik gösterdiğinden, ağır yükler karşısında tabureyi kırılmadan müdafaanın yolu çatı alanının ortasına bir delik yerleştirmekten geçiyor. Zira delik olan taburelerde üzerine binen tartı daha eşit bir formda yayılarak dayanıklılık artar. Bu da taburelerin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir