Sol tarafınıza gerçek uyursanız ne olur? Yanıtı sizi şaşırtacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık için hangi tarafta uyumak daha düzgündür ? Bilim insanlarının karşılığı:

Uzmanlar yaptıkları araştırma ve deneyler sonucunda sol tarafa yatmanın sıhhat açısından daha yararlı olduğunu buldular. Onlara nazaran kişi bu durumda uyuduğunda beden sindirim sistemi süreçlerini harekete geçirir ve bu da sindirimi olumlu tarafta tesirler. Ayrıyeten metabolik süreçler uygunlaştırılır, bilhassa atık eserler uzaklaştırılır ve hücreler temizlenir.

Mide için hangi tarafta uyumak daha düzgündür?

Bilim insanları, sağ tarafta uyumanın mide-bağırsak sisteminin çalışmasını olumsuz etkileyerek sindirim sisteminin düzgün işleyişini bozduğunu tez ediyor. Ve bu türlü bir hayal, lenfatik sistemin çalışmasını kötüleştirerek kalp hastalıkları da dahil olmak üzere çeşitli sıhhat komplikasyonlarına yol açar.

Uzmanlara nazaran sırtüstü uyumak da ziyanlı zira bu durum nefes almayı zorlaştırıyor. Bunun nedeni kandaki oksijen düzeyinin düşmesi ve bunun da akciğerleri ve bronşları anında etkilemesidir. Horlama sırtüstü uyumaya bağlı olarak ortaya çıkar. Her şeyden evvel bilim adamları gebe bayanları sırt üstü uyumamaya çağırıyor zira o vakit annenin bedeninin tartısı fetüse baskı uygulayacaktır.

Sol tarafınıza yanlışsız uyursanız ne olur ?

Bilim adamları, şayet geceleri sık sık mide yanması çekiyorsanız sol tarafa yatmanın daha yeterli olduğunu buldular. Bu konum, yemek borusu ile midenin birleşim noktası mide asidi düzeyinin üzerinde yer aldığından mide yanması semptomlarını değerli ölçüde azaltır. Lakin tam bilakis daima sağ tarafta uyumak sorunun ağırlaşmasına yol açabilir.

Kalp için hangi tarafta uyumak daha uygundur?

Garip gelse de kalbinizin düzgün çalışması için sol tarafınıza da uyumanız gerekir. Bu, kalp hastalığı riskini en aza indirmeye yardımcı olacak ve bu değerli organın çalışmasını kolaylaştıracaktır. Sol tarafınıza yattığınızda bedeninizin tartısıyla kalbinizin kan pompalamasına yardımcı olursunuz.

Sol tarafınıza yatmaya alışkın değilseniz, biraz pratik yapmanız gerekebilir. Uykunuzu düzgünleştirmek için sırtınızın ardına yahut dizlerinizin altına bir yastık koymayı deneyin; bu, uyku sırasında bedeninizin dönmesini önleyecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir