Patates Cipsi 14 Yaşındaki Çocuğun Vefatına Neden Oldu! Eser Satıştan Kaldırılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Massachusetts’ten 14 yaşındaki Harris Wolobah geçtiğimiz sonbaharda trajik bir şekilde hayatını kaybetti. Ailesi, çocuğun ölümünün, sadece birkaç saat önce tükettiği viral baharatlı patates cipsi ile ilişkili olabileceğinden şüpheleniyordu. Associated Press’in elde ettiği otopsi raporu, ailenin tasalarını doğruladı.

Lise ikinci sınıf öğrencisi, Paqui markası tarafından üretilen “One Chip Challenge” isimli çipi yedikten sonra 23 Eylül 2023’te yaşamını yitirdi. Bu çip, üzerine aşırı sıcak Carolina Reaper ve Naga Viper biberleri serpilmişti. Wolobah, okulda çipi denedikten sonra mide ağrısı şikayetiyle hemşirenin ofisine gitmişti. Ancak durumu hızla kötüleşti ve hastaneye kaldırıldı. Maalesef, genç çocuk yaşamını kaybetti.

OTOPSİ RAPORU: ÖLÜM NEDENİ AŞIRI BAHARATLI YİYECEK TÜKETİMİ

Associated Press’in incelediği otopsi raporuna nazaran, Wolobah’ın ölüm nedeni, “yakın zamanda yüksek kapsaisin konsantrasyonuna sahip gıda maddesinin yutulması nedeniyle” kalp-akciğer durmasıydı. Rapora göre, genç çocuğun ayrıca “kalp büyümesi ve doğuştan kalp kusuru” gibi sağlık sorunları da vardı.

Paqui’nin 2016’da piyasaya sürdüğü “One Chip Challenge” çipleri, toplumsal medyada süratle popülerlik kazandı. Ünlülerin de denemesiyle viral hale gelen bu çip, YouTube ve TikTok üzere platformlarda geniş bir izleyici kitlesiyle buluştu. Lakin, bu deneyin ciddiye alınması gerektiği daima vurgulanmıştı.

ÇOCUKLARA İKAZ: TEHLİKELİ OLABİLİR

Paqui, çocukların bu çipleri tüketmemesi konusunda ikazlar yapmasına karşın, resmi bir yasak bulunmuyordu. Wolobah’ın ölümünden önce bile, çocukların bu mücadeleden zarar gördüğüne dair çeşitli raporlar mevcuttu.

PAQUİ’NİN YANSISI: ESERİ SATIŞTAN KALDIRDI

Wolobah’ın vefatından kısa bir mühlet sonra Paqui, “One Chip Challenge” çiplerinin satışını durdurdu ve web sitesini eserle ilgili şakacı reklamlardan arındırdı.

Bu trajik olay, viral besin trendlerinin ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteriyor. Çocukların, bilhassa de çok baharatlı eserlerin tüketiminde dikkatli olmaları gerekiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir