Halka Açık Alanda Maske Takmak Yakında Yasaklanacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuzey Carolina Eyalet Senatosu, parti sınırında 30-15 oyla, halka açık yerlerde sıhhat nedenleriyle maske takmayı yasa dışı hale getirecek bir Cumhuriyetçi yasa tasarısını onayladı.

YASA TASARISI GAYELERİNİ AÇIKLIYOR

237 Sayılı Kanun Tasarısı, maske takan bireyleri yahut etraflarındakileri korumak için sıhhat ve güvenlik nedenleriyle halka açık yerlerde maske takmayı yasa dışı hale getiriyor. Tasarı, COVID-19 salgını sırasında yürürlüğe giren 2020 yasal muafiyeti kaldırarak, sıhhat temelli maskelemeyi kısıtlamayı amaçlıyor.

1953 yılına dayanan yasalar, kamuya açık alanlarda maske takmayı büyük ölçüde yasaklıyordu. Bu yasaklama, o devirde Ku Klux Klanı üzere kapalı toplulukların faaliyetlerini kısıtlamayı amaçlıyordu. Lakin 2020’deki muafiyetle birlikte, halk sıhhatine dayalı maske takma uygulaması değişmişti.

Yasa tasarısına karşı çıkanlar, sıhhat nedenleriyle maske takmanın bir özgürlük olduğunu ve bu yasa ile bunun kısıtlandığını savunuyorlar. Kimileri, maske takmanın kendilerini ve etraflarındakileri korumak için bir mecburilik olduğunu vurguluyorlar. Lakin Cumhuriyetçi yetkililer, pandemiden evvelki devirde sıhhat nedenleriyle maske takanların yargılanmadığını belirtiyorlar.

SENATÖR BATCH’TEN ELEŞTİRİ

Demokrat Senatör Sydney Batch, tasarının ailesinin kendisini korumak için maske taktığı bir periyotta, sıhhat nedenleriyle maske takmanın cürüm sayılmasını eleştirdi. Batch, bu maddeyle kendi özgürlüğünün ihlal edildiğini ve bu durumun haksız olduğunu lisana getirdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir