Dünya bu haberi konuşuyor! Bilim insanları dondurulmuş insanları hayata döndürdü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fudan Üniversitesi’nden Dr. Zhicheng Shao ve takımı, beyin dokusunu donmuş durumdayken canlı tutabilen bir tahlil geliştirdiklerini açıkladı. İnsan embriyonik kök hücrelerini kullanarak üç hafta boyunca beyin organoitlerini büyüttüler ve akabinde bunları farklı cinste beyin hücrelerine dönüştürdüler.

EN AZ HÜCRE VEFATINA YOL AÇAN FORMÜLÜ BULDULUR

Organoidleri, sıvı nitrojende en az 24 saat dondurulurken dokuyu müdafaaya yardımcı olabileceğini umdukları farklı kimyasal bileşiklere yerleştirdiler. Örnekler çözüldükten sonra, beynin büyüme ve hücre vefatı açısından izlendi ve en az hücre vefatına yol açan usulü buldular.

Ekip, 9 aylık epilepsili bir kız çocuğundan alınan 3 milimetre küp beyin dokusunu test etti ve çözüldükten sonra en az iki hafta boyunca faal kaldığını keşfetti. Araştırmacılar, bu teknolojinin, muhakkak patolojik özelliklere sahip canlı beyin dokusunun dondurularak saklanması ve yine yapılandırılması aracılığıyla, beyin hastalığının patolojik sistemlerini incelemek için kullanılabilecek taze canlı insan beyni dokusunu hayatta tutma yeteneğini keşfetmek zorunluluğuna vurgu yaptılar.


Birmingham Üniversitesi profesörü Dr. João Pedro Magalhäes, bulgulardan ve tahlilin hücre vefatını tedbire ve fonksiyonu müdafaa yeteneğinden etkilendiğini söz etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir