Artık Pirincin Tanesi Bile Değerli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pirinç olumsuz hava şartlarının tesiriyle 15 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Asya piyasasında yüzde 5 oranında artan Tayland beyaz pirinç fiyatları Nisan ayının başından bu yana 71 dolar artışla ton başına 649 dolara yükseldi.
Olumsuz hava şartları pirinç piyasasını bir kere daha sarsarak 15 yılın en yüksek düzeylerine yükselmesine neden oldu.

Pirinç tedariki, önde gelen pirinç tedarikçisi Hindistan’ın geçen yıl uyguladığı kapsamlı ihracat kısıtlamaları ve El Niño’dan kaynaklanan kurak havaların tesiriyle altüst olmuştu. Artık ise Brezilya’nın güneyindeki yıkıcı sel felaketleri pirinç ticaretindeki trafiği engelledi.

BloombergHT’de yer alan habere nazaran, Asya piyasasında yüzde 5 oranında artan Tayland beyaz pirinç fiyatları nisan ayının başından bu yana 71 dolar artışla ton başına 649 dolara yükseldi.

ENFLASYONİST BASKILAR ARTABİLİR

Pirinç, Asya ve Afrika’daki milyarlarca insanın beslenmesi için hayati önem taşıyor ve maliyetlerdeki yeni artış, enflasyonist baskıları artırabilir.

Fitch Solutions’ın BMI ünitesinde Emtia Analisti Charles Hart’a göre, Brezilya’daki şiddetli sel, fiyatlardaki son yükselişe neden oldu. Brezilya pirinç üretiminin yüzde 70’ini oluşturan Rio Grande do Sul eyaletinin önümüzdeki birkaç hafta boyunca etkilenmesi bekleniyor. Hart, bunun yerli üretim hacmi ve nihai ihraç edilebilir fazlalık konusunda “önemli endişeler yarattığını” da sözlerine ekledi. ABD Tarım Bakanlığı’nın datalarına nazaran Brezilya dünyanın dokuzuncu en büyük pirinç ihracatçısı pozisyonunda.

Öte yandan, Londra’daki Uluslararası Tahıl Konseyi Emtia Piyasası Analisti Peter Clubb, Güneydoğu Asya’ya yeni mahsul arzındaki yavaşlamanın da fiyatları artırdığını söyledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir