Uçakta Zelzeleye Yakalanırsanız Ne Olur? Yaşayan Pilot O Anları Anlattı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Ulusal Havacılık Dairesi’nin (NASA) Kaliforniya Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde bulunan Jet İtiş Laboratuvarı‘nda (JPL) misyonlu bilim insanı Attila Komjathy, Deprem anında, iyonosfere kadar yayılabilen küçük atmosferik dalgalara oluşur. Bu dalgalar, gezegenimizin yüzeyinden bin kilometre yüksekliğe kadar ulaşabilir” dedi.

Bu nedenle, sarsıntılar atmosferde kimi bozulmalara neden olabilir, fakat bu, bir uçağın uçuşunu engelleyeceği manasına mı gelir?

DEPREM ANINDA ATMOSFERDE YAŞANANLAR

Araştırmalara nazaran, deepremler meydana geldiğinde iki türlü sismik dalga yayarlar.

S dalgaları sadece katı ortamlarda hareket ederken P dalgaları, sıvı yahut gaz ortamlarına da yayılır. Bu nedenle, havaya hakikat hareket edebilir.

Bu yaşandığında, P dalgaları ses dalgasına dönüşür. İnsan işitme eşiği olan 20 hertz’in altında kaydedilen bu dalgalar, havada ne kadar ilerlerse o kadar zayıflar. Bu nedenle, çok şiddetli olsa bile bir zelzelenin üzerinde uçan bir uçak aşağıdaki titreşimlerin tesirini hissetmeyeceğinden rastgele bir halde etkilenmez.

PİLOT SARSINTI ANISINI ANLATTI

Ancak, 2018 yılında ABD Hava Kuvvetleri pilotu ve uçak mühendisi olarak çalışan Ron Wagner, Quora’da yayınlanan yazısında epeyce enteresan bir iş anısını anlattı.

Wagner, “Depremler, uçan bir uçağı etkiler mi?” sorusunu yanıtladı. Wagner’in yanıtı o kadar ilginçti ki daha sonra Forbes tarafından yeniden paylaşıldı.

Wagner’in anlattığına nazaran, hava trafik denetimi üssünü etkileyecek şiddetteki bir sarsıntı esnasında bir uçak kullanıyordu. Bu olayda sarsıntı; yerdeki üs bölgesinde, elektrik kesintisine neden oldu ve bu da uçağın navigasyon aygıtlarında ve irtibatında kopukluğa yol açtı.

Elektrik kesintisi, hava trafik denetiminin radar sinyalini bozarak ve Wagner’in uçuşunun yerinin tespit edilmesini engelledi. Lakin tüm bu sıkıntılar kısa sürdü ve yer üssünün acil durum jeneratörlerinin devreye girmesiyle sorun çözüldü.

ACİL DURUM PLANLARI HAZIR

Wagner’in yaşadıkları, kulağa korkutucu gelse de sarsıntı anında neler olabileceğinin bir örneği olarak kayıtlara geçti. Birçok hava trafik denetim üssü, bu üzere durumlar için acil durum jeneratörlerine sahip.

Ayrıca, sistem genelinde meydana gelebilecek olaylar için, volkanik patlama, nükleer serpinti, sel, terör aksiyonları ve olağan ki sarsıntı durumunda ne yapılacağını dikkate alan, kapsamlı bir halde hazırlanmış denetim planları da bulunuyor.

Dolayısıyla, bir sarsıntı meydana gelirken kendinizi uçakta bulursanız endişelenmeniz gereken çok az şey var. Birden fazla durumda, yere inene kadar zelzele olduğunu bile hissetmezsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir