Tek bir besinden vazgeçerek diyabet riskinizi %22 azaltabilirsiniz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Etkisi, günde bir öğünde bile kuruyemiş yahut fasulye ile değiştirdiğinizde ortaya çıkacaktır.

Bilim insanlarının bulgularına nazaran eti, bilhassa işlenmiş eti sevmek ve bitkisel besinlerden kaçınmak da sıhhat problemleri mümkünlüğünü artırıyor.

Fındıkla et takasının nedeni :

Bu husus, Düsseldorf’taki Alman Diyabet Merkezi’nden (DDZ) ve Freiburg Üniversitesi Tıp Merkezi Delile Dayalı Tıp Enstitüsü’nden bilim adamları tarafından incelenmiştir. Yiyecek tercihlerinin ve bitki bazlı beslenmenin ömür beklentisini, diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini nasıl etkileyebileceğini öğrenmek istediler.

Bunu yapmak için uzmanlar, gönüllülerin toplam 19 yıl boyunca gözlemlendiği 37 çalışmayı tahlil etti

Sonuç olarak, en az bir öğünde sosis, sosis ve öteki işlenmiş etleri kuruyemiş yahut fasulyeyle değiştirseniz bile erken mevt riskinin %21, kalp-damar hastalıkları riskinin ise %21 oranında azalacağı ortaya çıktı. %23-36 , diyabet geliştirme riski %22.

Biftek sosisten daha iyidir

Bu artık vegan olmanız gerektiği manasına gelmiyor. Bunu bir kural haline getirin: Et yemeye karar verirseniz sosis yerine biftek yahut kümes hayvanı eti tercih etmek daha yeterlidir. American Journal of Clinical Nutrition’da bir çalışma yayınlandı ve yazarların şu sonuca vardı: Günde her bir işlenmiş kırmızı et porsiyonunun tip 2 diyabet riskini %46’ya kadar artırdığını yazıyor.

Bilim adamları et yemeye karar verirseniz sosis yerine biftek yahut kümes hayvanı eti tercih etmenizi öneriyor

Neden liflere gereksiniminiz var?

Bitki bazlı besinler diyabetin önlenmesinde neden bu kadar kıymetlidir? Lif içerirler. Diyet lifi bir prebiyotik vazifesi görür, bu nedenle lif olmadan rahat sindirimi unutabilirsiniz.

Kolondaki bifidobakteriler ve öteki bakteriler bu lifleri parçaladığında sıhhati geliştiren bileşikler üretilir. Ayrıyeten lifin sindirimi uzun vakit alır ve uzun müddetli tokluk hissi verir. Bu nedenle daha fazla lif içeren besinler çok yemekten kaçınmanıza ve sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Ve bildiğiniz üzere obezite diyabet için farklı bir risk faktörü olarak bedellendiriliyor.

Son olarak, yüksek lifli besinler yemek kan şekeri seviyelerini olağanlaştırır ve insülin direncini azaltır.

Diyabete yol açan üç alışkanlık

Endokrinologlar giderek daha fazla Rus’un diyabet hastası olduğunu ve hastaların yaşının giderek gençleştiğini gözlemliyor. Ve şayet birinci tip diyabet, kural olarak kalıtsalsa (bu, burada bir kişinin güçsüz olduğu anlamına gelir), o vakit herkes ikinci tip diyabeti (en sık muzdarip oldukları şey) önleyebilir.

Doktora nazaran tip 1 ve tip 2 diyabet her yaşta gelişebilir.

“Maalesef araştırmalara nazaran diyabet gözle görülür biçimde gençleşti. Artık 18 ila 34 yaşları ortasında tip 2 diyabet hadiselerinde tasa verici bir artış var . Uzman, bunun temel olarak bu yaş kümesindeki obezite oranlarındaki artıştan kaynaklandığını söylüyor.

Aynı vakitte doktor, tatlı severlerin ilk risk altında olduğu tarafındaki yaygın görüşü çürüttü:

— Tatlıya düşkün olanların hayatlarında şeker hastalığıyla müsabakaları hiç de gerekli değil, her şeyde ölçülü olmalı bu tatlılar için de geçeli.

Doktora nazaran asıl sıkıntı sağlıklı bir beden yükünü korumaktır. Obezite tip 2 diyabetin çok yaygın bir nedenidir. BMI’nızın (vücut kitle indeksi) 18,5 ile 24,9 ortasında olduğundan emin olun .

İşte tip 2 diyabete yol açan üç alışkanlık:

Aşırı beslenme (yüksek kalorili, çok fazla karbonhidratlı);

Hareketsiz ömür biçimi (haftada en az 150 dakika orta veya 75 dakika yoğun fiziksel aktivite gerektirir);

Alkol kullanımı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir