İtalya’da İklim Aktivistleri Lüks Giysi Mağazalarına Boya Döktü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtalya’da Son Nesil (Ultima Generazione)” isimli iklim aktivistleri Condotti Caddesi’nde yer alan lüks giysi mağazalarının vitrinlerine ve önlerine turuncu boyalar döktü.

İklim aktivistleri, İtalya’da 2023 yılında çeşitli kentlerdeki anıt ve çeşmelere boyalı eylemler gerçekleştirdi, zaman zaman da cadde ve otoyolları trafiğe kapatarak ekolojik yıkıma karşı protestolar gerçekleştirdiler.

Aktivistler, Aralık 2023’te Venedik’teki Büyük Kanal’a yeşil boyalı su dökmüş, Mayıs 2023’te başkent Roma’daki Trevi Çeşmesi (Aşk çeşmesi) ve Dört Irmak Çeşmesi’ne, Mart 2023’te de Floransa’daki tarihi Belediye Sarayı’na ve Milano’daki Vittorio Emanuele 2 Anıtı’na boyalı aksiyonlar düzenlemişti.

HÜKÜMET AKSİYONLARA KARŞILIK YAPTIRIMLAR UYGULAMIŞTI

Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümeti, iklim aktivistlerinin kültürel miras varlıklarına yönelik sıklıkla yaptığı bu hareketlere karşılık cezaları arttırma yoluna gitmişti.

Hükümet, ocak ayında kültür varlıklarını tahrip edenlere 20 bin ila 60 bin avro para cezası öngören düzenlemeyi parlamentodan geçirerek yasalaştırmıştı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir