FIFA’dan Tebrik, TFF’den Darbe: Türk Hakem Maç İçin Gittiği Belçika’da Gebe Olduğunu Öğrendi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılında FIFA kokartı takmaya hak kazanan Betül Parıltı Yılmaz, hayatının şokunu yaşadı. En güzel hakemler listesinde birinci 8’e giren Yılmaz, hamile olduğunu öğrenmesinin ardından sevincini yaşayamadan TFF’den bir darbe aldı.

HAMİLE KALDI FIFA KOKARTI İPTAL EDİLDİ

2023 yaz aylarında FIFA’nın talebi doğrultusunda Belçika’da gerçekleşecek bir turnuva için davet alan Betül Parıltı Yılmaz, Belçika’ya giderek karşılaşmalar öncesi yüksek şiddetli idmana katıldı. İdman sırasında rahatsızlanan Yılmaz’ın yapılan sıhhat taramasının akabinde gebe olduğu anlaşıldı.

Durumu Hakem İşleri Müdürlüğü’ne ileten Yılmaz, gebe olması nedeniyle TFF’ye hakemliğini dondurma talebinde bulundu.

Hakem İşleri Müdürlüğü’nün FIFA’ya durumu bildirmesiyle UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto Rosetti, Betül Işık Yılmaz’a tebrik maili göndererek kendisini en kısa müddette vazifesinin başında görmek istediğini belirtti. TFF ise FIFA’nın tebrik mailine karşın Betül Parıltı Yılmaz’ın gebe olması ve çocuğundan ötürü faal FIFA hakemliğinde bulunmasının güç olacağına kanaat getirerek Yılmaz’ı Ocak 2024’te hazırlanan FIFA hakemler listesine eklemedi.

Erkek hakemlerin askerlik yaptığı müddet zarfında hakemliklerini dondurabilirken kendisinin gebe olması nedeniyle FIFA hakem listesinden çıkarılmasına karşı çıkan Betül Parıltı Yılmaz, Tahkim Kurulu’na itirazda bulundu.

PSİKOLOJİSİ BOZULDU BEBEĞİNE SÜT VEREMEDİ

7 bireyden oluşan Tahkim Kurulu’ndan 3 üye Yılmaz’ın lehine oy kullanırken 4 kişi ise aleyhte oy kullandı. TFF’nin bu tavrını cinsiyetçi ve ayrıştırıcı bulan Betül Parıltı Yılmaz’ın ise mevzuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağı öğrenildi.

Avrupa’da gebe olan bayan hakemler için 2 yıl listede tutabilme uygulaması yapılırken TFF tarafından FIFA hakemler listesinden çıkartılan Yılmaz, bu kararın akabinde ruhsal meseleler yaşadı. Bebeğinin dünyaya gelmesinden sonra sütten kesilen Yılmaz, anne olmasından ötürü kendisine ceza kesildiğini düşünüyor.

KADIN HAKEMLERE BASKI OLUŞTURDU

TFF’nin Betül Işık Yılmaz’ı gebe olduğu için FIFA hakemleri listesine almamasından sonra Türkiye’deki öbür bayan hakemler üzerinde de baskı oluştu. BirGün’e konuşan bir bayan hakem TFF’nin kelam konusu kararının aile kurmak isteyen hakemlerin meslek ve aile olma konusunda tercih yapmaya zorladığını belirterek şu kelamlara yer verdi:

“Betül Işık Yılmaz’ın elinden alınan FIFA hakemliği Türkiye’de aile kurmak isteyen bayan hakemlere gözdağıdır. Bu karar çocuk sahibi olmak isteyen bayan hakemlerin üzerinde büyük bir baskı oluşturmuştur. Erkek hakemler askere gittikleri müddette hakemliklerini dondurabilirken bayanlara yönelik bu türlü bir uygulamanın yapılması TFF’nin cinsiyetçi ve ayrıştırıcı bir tavır içinde olduğunu net bir formda göstermektedir. Bu kararı öğrenen birtakım bayan hakem arkadaşlarımız mesleklerinde başarılı olmalarına karşın öteki iş arayışlarına girdiler. TFF, bayanları maalesef yok saydı” sözlerini kullandı.

TFF REDDETTİ

TFF Bayan Futbolu Sorumlusu Seçim Demirel, BirGün’e, Betül Işık Yılmaz’ın FIFA hakem listesine alınmamasıyla ilgili konuştu.

Demirel, “Kadın hakemlerden sorumlu bir hakem olarak söylüyorum. Alınan karar sadece 1 yıllık performansı sonucunda alınan bir karardır ve hamilelikle ilgisi yoktur. Kendisi hamile olduğunu bize Ağustos 2023’te iletmiştir. Biz de daha önceki performansını değerlendirerek kendisini listeye almadık. Her sene eylül ayında FIFA’ya liste hakem listesi gönderilir. Betül Yılmaz’ın 1 yıllık performansının neticesinde bu karar alınmıştır” dedi.

TFF PERFORMANSINA NAZARAN BU KARARI VERDİK DEDİ LAKİN…

‘TFF’nin 1 yıllık performansına nazaran kıymetlendirme yaptık’ dediği Betül Işık Yılmaz ise bahsedilen 1 yıllık süreçte yönettiği tüm maçlarda 8 ile 8,4 (verimli performans) ve birtakım maçlarda da 8,5 ile 8,9 (çok beğenilen performans) notlarını aldığı öğrenildi. Betül Yılmaz tıpkı vakitte 2 Haziran 2023’te Fenerbahçe ile Ankara BB ortasında oynanan Bayan Futbol Süper Ligi Finalinde de misyon aldı. Yılmaz için maç sonrası yapılan performans değerlendirmesinde yanlışsız maç yönettiğine karar verilerek tam puan verildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir