Erken Menopoz, Genç Yaşta Mevt Riskini Artırıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ancak bilim adamları, altı aydan uzun mühlet hormon replasman tedavisi (HRT) kullanmanın tüm nedenlere bağlı vefat ve kanser riskini yaklaşık yarı yarıya azaltabileceğini söylüyor. Bulgularını Stockholm’deki 26. Avrupa Endokrinologlar Kongresi’nde sundular.

Menopoz, her bayanın hayatında doğal bir süreçtir. Ama 40 yaşından evvel menopoza girmek, kalp hastalığı ve kanser üzere kronik hastalıklarla erken mevt riskini artırıyor. Araştırmada, 40 yaşından evvel menopoza giren bayanların, menopoza 45 yaşından sonra giren bayanlara kıyasla:

Kanserden ölme riski 4 kat daha yüksek.

Kalp hastalığı yahut diğer bir nedenden ölme riski 2 kat daha yüksek.

Bu bulgular, erken menopozun yalnızca bir hormonal değişiklik olmadığını, birebir vakitte genel sıhhat ve uzun ömür üzerinde kıymetli bir tesire sahip olduğunu gösteriyor.

Menopoz, bir bayanın yumurtalıklarının yumurta üretmeyi bıraktığı ve bedeninin daha az östrojen ve progesteron ürettiği periyottur. Bu, bir bayanın arka arda 12 ay boyunca adet görmemesi durumunda meydana gelir.
Her ne kadar bayanların birçok doğal olarak 45 ila 55 yaşları ortasında menopoza girse de, bayanların %1’i erken menopoz veya erken yumurtalık yetmezliği yaşıyor ve 40 yaşından önce menopoza giriyor.
Genetik bozukluklar, otoimmün hastalıklar, kemoterapi veya yumurtalıkların alınmasına yönelik ameliyatların tümü PKOS’a yol açabilir, fakat birçok durumda kesin neden meçhuldür.
Oulu Üniversitesi ve Oulu Üniversite Hastanesi’nden araştırmacılar, 1988 ile 2017 yılları arasında spontan veya cerrahi PKOS tanısı alan 5.817 Finlandiyalı kadını, bu hastalığa sahip olmayan 22.859 kadınla karşılaştırdı.
Kanser ve kalp hastalığı risklerini hesapladılar ve cerrahi PUP’li bayanların ek bir mevt riskine sahip olmadığını belirttiler.

Araştırmacılar, erken menopozun mevt riskini artırmasının birkaç mümkün nedeni olduğunu öne sürüyorlar:

Östrojen eksikliği: Östrojen, kalp ve damar sıhhatini müdafaaya yardımcı olur. Menopozla birlikte östrojen düzeyleri düşer ve bu da kalp hastalığı riskini artırır.
Kronik iltihaplanma: Erken menopoz, kronik iltihaplanmaya yol açabilir. Kronik iltihaplanma ise kalp hastalığı, kanser ve öbür kronik hastalıkların riskini artırır.
Metabolik değişiklikler: Erken menopoz, kilo alma, kolesterol ve kan şekeri düzeylerinde değişiklikler üzere metabolik değişikliklere yol açabilir. Bu değişiklikler de kalp hastalığı ve diyabet riskini artırır.

Erken menopoz yaşıyorsanız, kalp hastalığı ve kanser üzere kronik hastalık riskini azaltmak için yapabileceğiniz kimi şeyler var:

  • Sağlıklı bir kiloyu koruyun.
  • Düzenli antrenman yapın.
  • Sigarayı bırakın.
  • Sağlıklı bir diyet uygulayın.
  • Düzenli olarak doktor kontrolünden geçin.

Erken menopozla ilgili tasalarınız varsa, hekiminize danışmanız kıymetlidir. Hekiminiz, risk faktörlerinizi değerlendirmenize ve kalp hastalığı ve kanser üzere kronik hastalıkları önlemek için gerekli adımları atmanıza yardımcı olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir