Dünyanın Günlük Ortalama Ekran Müddeti Açıklandı: Bunu Duymak Dahi İstemeyeceksiniz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu ortalamanın nadiren ekran kullanan bireyleri de içerdiğini göz önünde bulundurursak, öteki pek çok kişinin ekran başında geçirdiği müddetin çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

İster iş, ister finans idaresi, imajlı arama, oyun oynama, TV ve sinema izleme ya da toplumsal medya ile etkileşim olsun, ekranlar artık hayatımızın neredeyse her alanına sızmış durumda.

EKRANA BAKMA SÜREMİZ 6 SAAT 58 DAKİKA ÇIKTI

Özellikle toplumsal medya, ekranlarımıza yapışık olarak geçirdiğimiz süreyi en üst seviyeye çıkarmak için tasarlandı ve durmaksızın kaydırdıkça daima dopamin düzeyimiz yükseliyor. Araştırmalara nazaran ekrana bakma süremiz global ortalamaya nazaran tam altı saat 58 dakika. Bu müddet çoğumuzun fark ettiğinden ve kabul etmek istediğinden çok daha fazla görünüyor.

Bu ortalama, ekranlarda en az vakit geçiren bireyleri de hesaba katıyor ve ekran kullanımının başkaları ortasında ne kadar yaygın olduğunu vurguluyor.

Her ne kadar eğlenceli görünse de bu yüksek ekran müddetinin pek çok dezavantajı da var. Çok sayıda yapılan çalışma, artan ekran mühletinin obezite, uykusuzluk, bilişte değişiklikler ve başka bağımlılık davranışlarının gelişimi üzere durumlara yol açtığını gösteriyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir