ABD’li Binbaşı “Gazze” İçin İstifa Etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlı Savunma İstihbarat Ajansında (DIA) çalışan Binbaşı Harrison Mann, ülkesinin İsrail’in Gazze’deki hücumlarına verdiği “koşulsuz” takviye nedeniyle vazifesinden istifa etti.

Guardian’ın haberine nazaran Mann, ordudan bu sebeple istifa eden birinci kişi olarak biliniyor.

“Bende inanılmaz bir utanç ve suçluluk yarattı”

Binbaşı Harrison Mann, istifasını toplumsal medya hesabından paylaştığı mektupla açıkladı.

ABD ordusunda 13 yıldır vazife yapan ve en son Orta Doğu istihbarat analisti olarak çalışan Mann, kendisinin Avrupa kökenli Yahudi bir aileden geldiğine atıfta bulunarak, “Konu etnik temizliğin sorumluluğunu üstlenmeye geldiğinde, özellikle affetmeyen bir ahlaki ortamda büyüdüm” dedi.

Mann, paylaşımında, “Geçen aylar bize akla gelebilecek en korkunç ve yürek burkan görüntüleri sundu ve ben bu görüntülerle buradaki görevlerim arasındaki bağlantıyı göz ardı edemedim. Bu bende inanılmaz bir utanç ve suçluluk yarattı” diye konuştu.

“ABD’nin desteği on binlerce Filistinli’nin öldürülmesini mümkün kıldı”

ABD’nin Gazze’ye yönelik akınlarında İsrail’e sağladığı ‘koşulsuz’ desteğe işaret eden Mann, bu politikanın Gazze’de “on binlerce masum Filistinli’nin öldürülmesini ve aç bırakılmasını mümkün kıldığını” vurguladı.

Mann, DIA’deki görevi sırasında etrafındaki meslektaşlarının İsrail’e verdiği dayanak nedeniyle kendisini “alternatif bir evrende yaşıyor gibi hissettiğini” belirterek, “Bu koşulsuz destek aynı zamanda daha geniş bir savaş riskini doğuran pervasız tırmanışı da teşvik ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir