Sabah uyandığınızda yatağınızda fark edebileceğiniz az bilinen bir kanser belirtisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


İnsan vücudunu etkileyebilecek 200’den fazla kanser türü vardır . Hastalık, anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünüp yayılması ve yakındaki doku ve organlara ulaşmasıyla ortaya çıkar.
Tipik olarak kanserin belirtileri genellikle vücudun neresinde büyüdüğüne bağlı olacaktır. Örnek olarak akciğer kanseri kalıcı öksürüğe neden olabilir ve bağırsak kanseri dışkıda kan görülmesine neden olabilir.

Ancak diğerleri daha az spesifik olabilir ve endişelenmeyecek bir şey olarak kolayca göz ardı edilebilir. Sağlık kurumlarına göre, uyandığınızda çarşaflarınızda ve yastıklarınızda böyle bir işaret görülebilir.
Yatağınızdaki ter, gece boyunca aşırı terleme sorunu yaşayacağınız anlamına gelebilir .
Birçok insan geceleri bir çeşit terleme yaşar. Odanın sıcaklığı ve yatağı partnerinizle paylaşıp paylaşmamanız bunu etkileyebilir.

gece-terlemesi.jpg

Terli çarşaf ve yastıklarla uyanmak kanser belirtisi olabilir. Düzenli olarak uyanıp kendinizi ter içinde buluyorsanız bu, kanserin tehlike işareti olabilir.
“Çoğu insan gece boyunca terliyor” “Düzenli olarak ıslak çarşaflarla uyanıyorsanız bunu bir hekime kontrol ettirmelisiniz.
Gece terlemesi, uyuduğunuz yer serin olmasına rağmen gece kıyafetlerinizin ve yatak takımlarınızın sırılsıklam olacağı kadar çok terlemenizdir. Çok yoğun gece terlemesini kanserin genel belirtilerinden biri olarak listeliyor.
Terleme yatağınızın ve giysilerinizin ‘ıslanmasına’ neden oluyorsa doktorunuzla konuşmalısınız.

Bununla birlikte, ilaçların veya daha az ciddi hastalıkların bir yan etkisi de olabilir.
Yardım kuruluşu şunları söylüyor: “Geceleri terlemek veya yüksek ateş enfeksiyonlardan veya bazı ilaçların yan etkilerinden kaynaklanabilir.
Ayrıca menopoz dönemindeki kadınlarda da sıklıkla yaşanıyor. Ancak çok şiddetli, sırılsıklam gece terlemeniz veya açıklanamayan ateşiniz varsa doktorunuzla konuşun.
Bazı kanserler normalden daha fazla terlemenize neden olabilir.

Kanserin dikkat edilmesi gereken genel belirtileri

kanser.jpg

Hodgkin olmayan lenfoma
Hodgkin lenfoma
Karsinoid tümörler
Lösemi
Kemik kanseri
Prostat kanseri
Böbrek kanseri
Germ hücreli tümörler
İleri medüller tiroid kanseri

Lösemi Bakımı, gece terlemelerinin bu hastalığa sahip hastaların yaklaşık yüzde 30’unda yaşanan bir semptom olduğunu belirtiyor.
Gece boyunca, özellikle de odanızın veya yatağınızın çok sıcak olduğu yaz aylarında terlemek kesinlikle alışılmadık bir durum değil. Ancak serin ortamda uyumanıza rağmen çarşaflarınızın veya pijamalarınızın ıslanmasına kadar varan şiddetli gece terlemeleri bazen lösemi belirtisi olabiliyor.
Lösemi Bakımı şunu ekliyor: “Geceleri sizi uyandıran gece terlemeleri düzenli olarak oluyor; terden sırılsıklam uyanabilirsiniz, odanız serin olsa bile serinleyemezsiniz” diye ekliyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir